بلاگ

جک کابینت چیست؟ معرفی انواع جک کابینت

هرآنچیزی که باید در مورد جک کابینت بدانید

نزدیک به دو دهه است که تغییرات زیادی در نحوه ساخت انواع کابینت به وجود آمده است. این تغییرات را، هم می‌توانید در طراحی و ظاهر کابینت‌ها و هم در تجهیزات مختلفی که بر روی آن‌ها وجود دارند، مشاهده کنید. این موضوع باعث شده که استفاده از کابینت‌ها بسیار آسان‌تر و البته زیبایی فضای آشپزخانه نیز دوچندان شود. جک کابینت یکی از ابزار یراق مهمی است که امروزه بر روی تمام کابینت‌ها وجود دارد. این قطعه کاربردی باعث می‌شود تا درب کابینت با سرعت مشخصی باز و بسته شود و همچنین افراد به‌راحتی از کشوها و کمدهای مختلف کابینت در هر ارتفاعی استفاده کنند.

جک کابینت قطعه‌ای بسیار کاربردی برای ساخت انواع کابینت است. این جک چه در هنگام باز کردن و چه در هنگام بستن درب کابینت، کار را برای ما آسان می‌کند. مهم‌ترین کاربرد جک کابینت، برای کنترل سرعت باز و بسته شدن درب‌ها است. جک اتوبوسی، دو درب، بازویی، اونتوس HS و اونتوس HK برخی از انواع جک برای کابینت هستند. وزن کابینت، ابعاد، طراحی کابینت و ارتفاع سقف از مهم‌ترین المان‌های انتخاب جک هستند.

بررسی و معرفی انواع جک کابینت

جک کابینت چیست و چه کاربردی دارد

جک یکی از یراق‌آلات مهم کابینت‌های امروزی است که توسط کمپانی‌های معتبر داخلی و خارجی تولید می‌شود. احتمالاً بعضی از مدل‌های جک را به‌طور تصادفی بر روی کابینت منزل خود، دوستان و آشنایان دیده‌اید؛ اما همان‌طور که اشاره کردیم، مدل‌های متنوعی از جک کابینت در بازار یراق‌آلات کابینت وجود دارند که شامل این موارد هستند:

  • جک اونتوس HL یا اتوبوسی
  • جک اونتوس HF یا دو درب
  • جک اونتتوس HS
  • جک اونتوس HK
  • جک پمپی یا گازی
  • جک بازویی
  • جک ساعتی
  • جک پایین بازشو
  • جک بالا بازشو

به‌طورکلی تمام کابینت‌هایی که در حال حاضر تولید می‌شوند، مجهز به یکی از این مدل‌ جک‌های کابینت هستند. تفاوت در نوع جک، به معنای تفاوت در نوع باز شدن درب‌های کابینت، تعداد درب یا محل قرار گرفتن آن است. در ادامه به توضیح مختصر و معرفی انواع جک کابینت که در لیست بالا قرار دارند، می‌پردازیم.

1) جک اونتوس HL یا اتوبوسی

اگر به درب اتوبوس‌های امروزی دقت کنید، متوجه می‌شوید که به‌صورت 90 درجه یا بر روی یک لولای ثابت باز و بسته نمی‌شوند. طراحی جک کابینت اونتوس HL نیز به همین صورت است. زمانی که در کابینت مجهز به این قطعه را باز کنید، درب کمی به سمت جلو آمده و سپس در جهت بالا باز می‌شود. جک اتوبوسی کابینت برای آب‌چکان و به‌طورکلی برای درب‌های کابینت ردیف بالا مناسب است.

اغلب برای درب‌های کابینتی که در سایزهای 90*60 یا 120*90 سانتی‌متر تولید می‌شوند از جک اتوبوسی استفاده می‌شود. این ابزار یراق کاربردی در دو نوع آرام‌بند و معمولی عرضه می‌شود. مدل آرام‌بند باعث می‌شود تا درب کابینت به‌آرامی باز و بسته شود.

2) جک اونتوس HF یا دو درب

همان‌طور که از اسم این مدل هم پیداست، کاربرد جک کابینت اونتوس HF در مواردی است که قصد باز شدن هم‌زمان دو درب کابینت را داشته باشید. درواقع این جک به درب‌های دوتکه متصل می‌شود تا به‌طور هم‌زمان و بدون نیاز به دستگیره یا جک اضافی، دو درب باهم باز شوند. در ساختمان‌هایی با سقف‌های بلند، دسترسی به کابینت‌های بالایی کمی مشکل است.جک اونتوس HF ضمن کمک به یک طراحی زیبا، مشکل باز کردن درب‌ها در ارتفاع بالا را نیز برطرف می‌کند. زمانی که شما درب کابینت را باز می‌کنید، جک اونتوس HF درب را تا کرده و به سمت بالا هدایت می‌کند.

3) جک اونتوس HS

برخلاف مدل قبلی، جک کابینت اونتوس HS در ساختمان‌هایی با سقف کوتاه استفاده می‌شود. این جک از باز شدن عمودی درب کابینت شما جلوگیری کرده و آن را با یک زاویه مناسب باز می‌کند. جک‌های HS بسیار قدرتمند هستند و می‌توانند برای درب‌های سنگین هم استفاده شوند.

4) جک اونتوس HK

در بین مدل‌های متنوع جک کابینت، جک اونتوس HK از ظاهری بسیار زیبا و کارایی بالایی برخوردار است. این جک بارها و بارها در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی به نمایش درآمده و مورد تحسین بسیاری از داوران و منتقدان قرارگرفته است. کاربرد جک کابینت اونتوس HK برای مواردی است که درب کابینت کوچک تا متوسط باشد یا فضای کافی برای چرخش جک وجود نداشته باشد. این جک دوام بسیار بالایی دارد و در بیشتر پروژه‌های ساختمانی قابل‌استفاده است.

جک اونتوس HK شامل دو مدل HK-S و HK-XS است. HK-S برای کابینت‌های کوچکی که نیاز به یک جک قدرتمند و باکیفیت دارند ایده‌آل است. از طرفی مدل HK-XS در مواردی که کابینت کم‌عمق باشد و فضای ناچیزی برای چرخش جک وجود داشته باشد، مناسب است.

5) جک پمپی یا گازی

کاربرد جک کابینت

جک کابینت پمپی از رایج‌ترین مدل‌های جک برای درب کابینت است. این محصول در مقایسه با سایر مدل‌ها، قیمت مناسب و کارایی قابل‌قبولی دارد و در موارد متعددی از آن استفاده می‌شود. بازوی ثابت جک گازی به بخش داخلی کابینت و بازوی متحرک آن به درب کابینت متصل می‌شود.

بر اساس ابعاد و سنگینی درب کابینت، مدل‌های متنوعی از این جک شامل انواع 120، 100 و 80 نیوتون در بازار یراق‌آلات موجود هستند. استفاده از مدل‌هایی با توان بالا برای درب‌های سبک، تنها باعث وارد آمدن فشار زیاد به لولاها و معیوب شدن سریع‌تر جک و درب کابینت می‌شود. شایان به ذکر است که این نوع جک نیز باعث کاهش سرعت باز و بسته شدن درب کابینت می‌شود.

6) جک کابینت بازویی

در ادامه معرفی انواع جک کابینت به مدل بازویی می‌رسیم. این جک سازوکار ساده‌ای دارد و مانع از برخورد شدید درب با بدنه کابینت می‌شود. جک بازویی جزو مدل‌های باسابقه جک‌ها به شمار می‌رود که هم برای کابینت‌های پایین بازشو و هم برای کابینت‌های بالا بازشو مناسب است. مهم‌ترین کاربرد جک کابینت بازویی، در بخش آب‌چکان است. در صورت خراب شدن جک بازویی، تعویض آن فرآیند ساده‌ای دارد.

7) جک ساعتی

زمانی که این جک را به‌طور کامل باز کنید، شباهت زیادی به یک ساعت مچی دارد. نام‌گذاری این جک نیز بر همین اساس است. دو بازوی این جک حول یک محور دایره‌ای می‌چرخند و امکان باز و بسته شدن درب کابینت را فراهم می‌کنند. این نوع جک دارای یک پیچ برای تنظیم قدرت و سرعت جابه‌جایی درب است و هرزمان می‌توانید آن را بر اساس نیازتان تغییر دهید. مانند جک‌های بازویی، نصب یا جداسازی جک ساعتی نیز فرآیند نسبتاً ساده‌ای دارد.

8) جک پایین بازشو

درب برخی از کابینت‌ها حول یک محور ثابت به سمت پایین باز می‌شوند. امروزه استفاده از این نوع درب‌ها رایج نیست؛ اما گاهی اوقات در کابینت‌های ردیف پایین آشپزخانه یا در طراحی جاکفشی و بعضی دیگر از کمدها از جک پایین بازشو استفاده می‌شود.

9) جک بالا بازشو

برخلاف مدل قبلی، کاربرد جک کابینت بالا بازشو بسیار پررنگ‌تر است و در مواردی نظیر آب‌چکان آشپزخانه یا دیگر کابینت‌های قسمت بالایی از آن استفاده می‌شود. این جک باعث می‌شود تا درب کابینت حول یک محور ثابت به سمت بالا باز شود تا بتوانید به تمام فضای داخلی کابینت دسترسی داشته باشید.

10) جک آرام بند

امروزه با توجه به کاربردهایی که جک های آرامبند کابینت دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. این نوع جک ها در مدل ها و جنس های مختلف نظیر پلاستیکی و فلزی تولید و در بازار عرضه می گردند.

خرید جک کابینت با بهترین قیمت

راهنمای خرید بهترین جک کابینت

پس از معرفی انواع جک کابینت و آشنایی با ویژگی‌ها و کاربردهای هریک از آن‌ها، خرید این محصول برایتان آسان‌تر خواهد شد. گاهی اوقات شما نقشی در انتخاب جک برای کابینت ندارید و تنها قصد تعویض یک جک معیوب را دارید. در این شرایط هم آشنایی با جک کابینت به کمکتان می‌آید تا بعد از تشخیص نوع جک، اقدام به تهیه آن از یک فروشگاه معتبر ابزار یراق کابینت کنید. در عوض زمانی که قصد نصب کابینت جدید را دارید، دست شما برای انتخاب و خرید جک کابینت باز است. در این موارد ضمن مشورت با افراد متخصص، مدلی را انتخاب کنید که هم ازنظر کارایی و هم ازنظر زیبایی، مناسب آشپزخانه شما باشد.

جمع بندی

جک کابینت از مهم‌ترین ابزار یراق کابینت است که انتخاب آن به عواملی نظیر ابعاد، وزن، عمق کابینت، ارتفاع دیوار و عواملی از این قبیل بستگی دارد. جک اونتوس HK، HS، HF، بازویی، پمپی و ساعتی تنها تعدادی از پرکاربردترین جک‌های موجود در بازار هستند که می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه Ezyaragh نیز تهیه کنید.

با توجه به معرفی انواع جک کابینت در این مطلب، حالا شما قادر هستید تا جک موردنظرتان را به‌سادگی انتخاب کنید و از کابینت‌ساز بخواهید تا شرایط لازم برای نصب آن را فراهم کند. همواره سعی کنید که در انتخاب خود، ابتدا به کاربرد جک کابینت و سپس به ظاهر و زیبایی آن اهمیت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *