بلاگ

ریل ساچمه ای چیست؟

ریل ساچمه ای چیست؟

باز و بسته شدن کشوهای کابینت آشپزخانه و سایر کمدها، نیازمند ابزار یراق بخصوصی به نام ریل است. مدل‌های گوناگونی از انواع ریل وجود دارند که در بین آن‌ها، ریل ساچمه ای بسیار پرکاربرد، باکیفیت و محبوب است. در گذشته‌های نه‌چندان دور، با ایجاد یک شیار در کمد موردنظر و قرار دادن یک زهواره یا ریل مدل ثابت یا غلتکی در دو طرف کشو، باز و بسته کردن آن میسر می‌شد. امروزه به دلایل مختلفی، استفاده از چنین یراق‌آلاتی منسوخ‌شده است. پس از آشنایی با انواع و کاربرد ریل ساچمه ای، دلیل محبوبیت این ابزار یراق پرکاربرد را متوجه خواهید شد.

ریل ساچمه ای محصولی نسبتاً جدید در ابزار یراق کابینت و کمدهای گوناگون است که بر اساس فناوری و متدهای جدید و به‌روز دنیا طراحی و تولیدشده است. به دلیل کیفیت، دوام بالا و سهولت استفاده از این نوع ریل در مقایسه با مدل‌های قدیمی، چند سالی است که استفاده از آن بسیار رایج شده است. کاربرد ریل ساچمه ای، باز و بسته کردن آسان کشوها و امکان استفاده آسان در فضاهای کوچک است. در بازار ابزار یراق کابینت، شاهد انواع ریل ساچمه ای خواهید بود که هریک از آن‌ها در شرایط خاصی استفاده می‌شوند.

کاربرد ریل ساچمه ای چیست؟

ریل یکی از بخش‌های مهم انواع کمد و کشو در محیط‌های مسکونی و کاری است. بهتر است قبل از اینکه از کمدهایی که با ریل ساچمه ای ساخته‌شده‌اند استفاده کنیم، ببینیم که این ریل‌ها دقیقاً در چه مواردی کاربرد دارند.

  1. کمدهای دیواری یک از موارد اصلی کاربرد این ریل‌ها هستند. امروزه در طراحی و دکوراسیون داخلی بیشتر ساختمان‌ها، شاهد استفاده از ریل‌های ساچمه‌ای در کمدها هستیم.
  2. تختخواب‌هایی که در کناره‌های خود دارای کشو هستند، اغلب با استفاده از این نوع ریل‌های تجهیز شده‌اند تا استفاده از آن‌ها آسان‌تر باشد.
  3. کشوهای عسلی از دیگر موارد کاربرد ریل ساچمه ای هستند.
  4. بسیاری از کابینت‌های آشپزخانه که با متریالی نظیر ام دی اف، های گلاس، ممبران و… تولید می‌شوند، دارای کشوهایی مجهز به ریل‌های ساچمه‌ای هستند.
  5. میز کامپیوتر، میزتحریر، کمد دراور و بسیاری دیگر از اثاثیه این‌چنینی نیز دارای ریل ساچمه ای هستند

معرفی و بررسی انواع ریل ساچمه ای

شما ممکن است در صنعت ساخت انواع کمد، میز، کابینت و… باشید، یا اینکه قصد شما تنها خرید این اثاثیه و لوازم باشد. در هر دو حالت، آشنایی با انواع ریل ساچمه ای و ویژگی هریک از آن‌ها، به شما کمک می‌کند تا محصولی باکیفیت و استاندارد را بسازید یا خریداری کنید.

1) ریل ساچمه ای دو تکه

ساختار این ریل به‌گونه‌ای است که یک بخش آن به دو سمت کناری کشو متصل و بخش دیگر به خود بدنه وصل می‌شود. این ریل مجهز به ضامن‌هایی است که از افتادن و رها شدن خودبه‌خودی کشو جلوگیری می‌کنند. زمانی که بخواهید کشور را به‌طور کامل از درون باکس خارج کنید، باید ضامن‌ها را در خلاف جهت فشار دهید و هم‌زمان کشو را به سمت بیرون بکشید.

2) ریل ساچمه ای سه تکه

یکی از مهم‌ترین مزایای این مدل از ریل‌های ساچمه‌ای، تحمل وزن بیشتر نسبت به مدل دوتکه است. از همین رو، استفاده از این ریل در کابینت آشپزخانه یا کمدهای لباس بسیار رایج است. از مزایای سه‌تکه بودن این ریل‌ها، امکان استفاده بر روی کشوهایی با عمق زیاد است. به‌طورکلی این ابزار یراق را می‌توانید از سایز 20 سانتی‌متر تا 100 سانتی‌متر تهیه کنید.

3) ریل ساچمه ای فشاری

ریل فشاری یا ریل تاچ یکی از زیرمجموعه‌های ریل سه‌تکه به شمار می‌آید؛ با این تفاوت که یک فناوری جدید روی آن قرارگرفته تا تنها با فشار دادن درب کمد به سمت داخل، ضامن آزادشده و کشو باز می‌شود. در زمان بستن نیز این ضامن با یک فشار کم در جای اولیه خود قرار می‌گیرد. این نوع ریل‌ها، نیاز به دستگیره کابینت یا کمد را از بین می‌برند و دیزاینی ساده و مدرن به فضای شما می‌بخشند. امروزه ریل ساچمه ای فشاری در بسیاری از کابینت‌های آشپزخانه و حتی میزهای تلویزیون استفاده می‌شود.

4) ریل ساچمه ای آرام بند

همان‌طور که از نام این مدل هم پیداست، باز و بسته کردن کشو با سرعتی آرام را میسر می‌کند. این ریل فلزی دارای ساختاری است که باعث می‌شود بخش‌های مختلف آن ضمن روان بودن، با سرعت آرامی روی‌هم حرکت کنند تا از آسیب رسیدن به کشو و تولید سروصدا جلوگیری شود. این ریل دارای ضخامت و استحکام بالایی است و می‌توان در کمدهای سنگین نیز از آن استفاده کرد. درصورتی‌که بخواهید کشو را با سرعت و شدت زیادی ببندید، این ریل مانع شما خواهد شد.

خرید و فروش ریل ساچمه ای

پس از آشنایی با ریل ساچمه ای، ویژگی و کاربردهای هریک از آن‌‌ها، انتخاب و خرید آن‌ها امر چندان دشواری به نظر نمی‌رسد. با این‌ وجود، همواره از فروشگاه‌های معتبر برای تهیه این ابزار یراق استفاده کنید تا دغدغه کیفیت و اصالت کالا را نداشته باشید. به این موضوع هم توجه داشته باشید که شما تنها اطلاعات اولیه‌ای در مورد این ریل‌ها دارید! بنابراین قبل از اقدام به خرید ریل ساچمه ای، با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید.

جمع بندی

از ریل‌های دوتکه و سه‌تکه گرفته تا انواع ریل‌های ساچمه‌ای فشاری و آرام‌بند، همگی باعث سهولت باز و بسته شدن درب کمد می‌شوند و این ویژگی فوق‌العاده است. از طرفی شما در هنگام بیرون آوردن کامل کشو از باکس یا قرار دادن مجدد آن در جای خود، کار ساده‌ای پیش رو دارید. تمام این موارد باعث شده‌اند که ریل ساچمه ای بین صنعتگران، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انواع ریل‌ها، محبوبیت فراوانی پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *